Glass bottle 500 ml KLAGENFURT
Available colours
Leak-proof drinking bottle made of glass with stainless steel lid and a capacity of 500 ml. The bottle is delivered in a matching neoprene sleeve with carrying strap. We print your logo in the center of the sleeve. Engraving on the lid or bottle and printing on the bottle possible on request.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 084203 | 4 694 pc. | 10 588 pc. |
15 000 pc. 2026-09-08 |
| 084204 | 662 pc. | 9 866 pc. |
15 000 pc. 2026-11-03 |
| 084205 | 7 068 pc. | 7 520 pc. |
--- |
| 084206 | 766 pc. | 2 080 pc. |
--- |
| 084207 | 1 444 pc. | 337 pc. |
--- |
| 084208 | 3 586 pc. | 5 396 pc. |
--- |
| 084209 | 93 pc. | 4 559 pc. |
--- |
| 084210 | 2 338 pc. | 1 781 pc. |
--- |
| 084211 | 252 pc. | 1 034 pc. |
4 000 pc. 2026-09-22 |
| 084212 | 1 108 pc. | 2 524 pc. |
--- |
| 084224 | 213 pc. | 5 913 pc. |
--- |
| 084229 | 2 065 pc. | 734 pc. |
5 000 pc. 2026-11-03 |
| 084244 | 618 pc. | 16 204 pc. |
--- |
| 084277 | 2 016 pc. | 2 742 pc. |
--- |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
L2 (laser engraving) Colors max: 1 |
o 3 cm | Thursday, 28 May 2026 |
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
18 x 14 cm | Friday, 29 May 2026 |
|
DTF1 (direct to film 50 cm2) Colors max: Full color |
10 x 4 cm | Friday, 29 May 2026 |
|
TT1 (thermotransfer) Colors max: 7 |
10 x 4 cm | Friday, 29 May 2026 |
L2 (laser engraving)
Nakrętka
o 3 cm
cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Thursday, 28 May 2026
S2 (screen printing)
All around print
18 cm
14 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Friday, 29 May 2026
DTF1 (direct to film 50 cm2)
Right side
10 cm
4 cm
max.: FC
Other information:
Full colour
CMYK colour model
Tonal transitions
Marking durability
Personalisation available
Term of marking: Friday, 29 May 2026
DTF1 (direct to film 50 cm2)
Left corner
10 cm
4 cm
max.: FC
Other information:
Full colour
CMYK colour model
Tonal transitions
Marking durability
Personalisation available
Term of marking: Friday, 29 May 2026
TT1 (thermotransfer)
Right side
10 cm
4 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Vibrant and saturated colours
Clean edges of the print
Term of marking: Friday, 29 May 2026
TT1 (thermotransfer)
Left corner
10 cm
4 cm
max.: 7
Other information:
Pantone colour matching system
Vibrant and saturated colours
Clean edges of the print
Term of marking: Friday, 29 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Basic |
| Color | (03) black |
| Material | glass, metal, neoprene |
| Capacity | 500 ml |
| Product size | 22 x ⌀ 6,3 cm |
| Weight | 0,292 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 70109043000 |
| EAN | 4064571015180 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carboard box |
| Small package | 50 pcs. |
| Large package | 50 pcs. |