Tritan bottle 570 ml BEAUMONT
Available colours
Availability
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
12 x 12 cm | Friday, 29 May 2026 |
|
DC2 (UV print up to 30 cm2) Colors max: Full color |
2,5 x 12 cm | Thursday, 28 May 2026 |
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
3,5 x 3,5 cm | Friday, 29 May 2026 |
S2 (screen printing)
Right side
12 cm
12 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Friday, 29 May 2026
S2 (screen printing)
Left corner
12 cm
12 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Friday, 29 May 2026
DC2 (UV print up to 30 cm2)
Right side
2,5 cm
12 cm
max.: FC
Other information:
Full colour
CMYK colour model
Requires 2 mm bleed
File resolution min. 300 dpi
Marking durability
Term of marking: Thursday, 28 May 2026
DC2 (UV print up to 30 cm2)
Left corner
2,5 cm
12 cm
max.: FC
Other information:
Full colour
CMYK colour model
Requires 2 mm bleed
File resolution min. 300 dpi
Marking durability
Term of marking: Thursday, 28 May 2026
T4 (pad printing)
Right side
3,5 cm
3,5 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Friday, 29 May 2026
T4 (pad printing)
Left corner
3,5 cm
3,5 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Friday, 29 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Basic |
| Color | (29) light green |
| Material | polypropylene (PP), silicon, tritan |
| Capacity | 570 ml |
| Product size | 23 x ⌀ 6,8 cm |
| Weight | 0,195 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 39249000900 |
| EAN | 4064571039421 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carboard box |
| Small package | 50 pcs. |
| Large package | 50 pcs. |